Image

Nowości

O TUSZACH I TONERACH

O TUSZACH I TONERACH

AKTUALNE WYDARZENIA

AKTUALNE WYDARZENIA

SPECJALISTYCZNE INFORMACJE

SPECJALISTYCZNE INFORMACJE

Jaką drukarkę wybrać?

Decydując się na zakup drukarki, trzeba przede wszystkim wybrać technologię drukowania. Najpopularniejsze na rynku są drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Porównanie obu rozwiązań opisaliśmy w poradniku Jak wybrać drukarkę?

Warto też zapoznać się z bardziej szczegółowymi poradnikami poświęconymi każdemu z nich – Jaka drukarka atramentowa? oraz Jaka drukarka laserowa?

Jeśli wybór padł na tę ostatnią, to konieczne będzie też zaopatrzenie się w odpowiednie materiały eksploatacyjne. W tym przypadku będzie to toner do drukarki laserowej, którego zakup wiązać się będzie z rozwiązaniem kilku dylematów.

Po pierwsze jaki toner do drukarki wybrać – być może robisz to po raz pierwszy i zastanawiasz się, jak znaleźć ten właściwy, do swojego modelu drukarki.

Po drugie, jeśli już przeglądałeś ofertę tonerów w sklepie zapewne zauważyłeś, że wielu producentów oferuje w atrakcyjnej cenie zamienniki tonerów. To stawia posiadaczy drukarek przed jeszcze trudniejszym dylematem, czy lepiej wybrać toner zamiennik czy oryginał?

Zamiennik czy oryginał?

Drukarka to bardzo przydatne urządzenia, a czasami nieodzowne. Bywa jednak, że zakup materiałów eksploatacyjnych do nich potrafi przyprawić o ból brzucha, zwłaszcza w sytuacji, kiedy użytkownik weryfikuje cenę oryginalnego materiału, który bardzo często ma podobną cenę co drukarka do której jest przeznaczony.  Wówczas naprzeciw przychodzą producenci dużo tańszych, a często zdecydowanie bardziej wydajnych zamienników.

Skąd tak duża różnica?

Dlaczego jest tak, że zamiennik potrafi być aż o 80% tańszy od oryginału? Wbrew pozorom nie chodzi o jakość. I nie obowiązuje tutaj powszechnie panująca zasada, że tańszy produkt oznacza gorszą jakość. Cena oryginałów jest wysoka dlatego, że producenci ponoszą ogromne koszty związane z działaniami marketingowymi i promocyjnymi.

A zamienniki? Zamienniki to zwykle produkty bez tzw. „brandu”, którego nie trzeba w specjalny sposób promować. Jeżeli użytkownikowi nie zależy na markowym produkcie, a dodatkowo chce on obniżyć wydatki na materiały eksploatacyjne, to zdecydowanie powinien wybierać zamienniki, które jakościowo są tak samo dobre, co droższe odpowiedniki.

Nie przepłacaj, zaoszczędź i ciesz się świetnym wydrukiem. Pamiętaj:

 • cena zamiennika jest średnio 80% niższa od oryginalnego tonera,
 • zamienniki wyróżniają się wyższą wydajnością,
 • nasze tusze i tonery zamienne mają 24 miesiące gwarancji,
 • nasze zamienniki mają taką samą jakość jak oryginał.

Problemy z wydrukiem? Sprawdź nasze rozwiązania!

Prawdopodobnie nieprawidłowo zainstalowany jest toner. Usuń go i zainstaluj ponownie, upewniając się, że wszystko wskoczyło poprawnie na swoje miejsce. Jest to dość prosta naprawa błędu tonera.

Instalowanie wkładów z tonerem w drukarkach laserowych jest nieco bardziej skomplikowanym procesem.

Nieprawidłowo zainstalowany pojemnik z tonerem może spowodować, że pokrywa drukarki nie zamknie się całkowicie, co uniemożliwi działanie drukarki. Jeśli kaseta z tonerem jest pusta, zalecana jest jej wymiana. Jeśli drzwiczki drukarki nadal się nie zamykają, oznacza to, że albo wkład nie został prawidłowo zainstalowany, albo jest to zły wkład. W przypadku złego wkładu przejdź do naszej wyszukiwarki na stronie, wpisz model swojej drukarki i zlikwiduj problemy z tonerem drukarki!

Image
Image

Co zrobić, gdy toner skończył się zbyt szybko?

Ostrzeżenie o niskim poziomie tonera? Problemy z błędami tonera są uciążliwe? Czy w Twojej drukarce laserowej jest naprawdę mało tonera, czy ostrzeżenie o niskim poziomie tonera jest przedwczesne?

Dowiedz się tego, wyjmując toner i delikatnie nim potrząśnij, sprawdzając czy rzeczywiście jest go mało. Jeśli toner przykleił się do ścian to potrząśnięciem spowodujesz bardziej równomierne rozprowadzenie proszku.  Może to usunąć ostrzeżenie o niskim poziomie tonera. Jeśli szukasz sposobu na naprawienie błędu tonera w drukarce Brother, potrząśnięcie kilka razy pojemnikiem z tonerem może być rozwiązaniem.

Jeśli w kasecie jest mało tonera i jesteś rozczarowany, jak szybko się skończył, rozważ zainwestowanie w wysokowydajne tonery, które zawierają więcej wkładu i działają dłużej. Dla porównania, HP 37A ma wydajność 11 000 stron, HP 37X – 25 000 stron, a HP 37Y – 41 000 stron.

Image

Co zrobić, gdy na wydrukach pojawiły się skazy?

Problem ze skazą na wydrukach, takich jak rozmycie, smugi lub blaknięcie, może być spowodowany wadliwym działaniem drukarki lub wadliwym wkładem z tonerem. Należy zauważyć, że oryginalne wkłady z tonerem OEM bardzo rzadko ulegają awarii, podczas gdy kompatybilne i regenerowane wkłady z tonerem niosą ze sobą znaczne ryzyko nieprawidłowego działania.

Oto jak naprawić smugi tonera.

 • Najpierw wydrukuj kilka pustych stron i sprawdź, czy to poprawi jakość druku.
 • Następnie spróbuj wyczyścić wewnętrzne elementy drukarki.
 • Jeśli to nie rozwiąże problemu, zainstaluj ponownie toner.
 • Jeśli to się nie pomoże, toner może być uszkodzony i należy go wymienić, aby sprawdzić, czy nowy wkład nie zostawi smug.
 • Problemy te mogą być również spowodowane wadliwym zespołem bębna. Jeśli ponowna instalacja/wymiana tonera nie pomogła, w następnej kolejności wymień bęben.

Blaknięcie — gdy w kasecie z tonerem jest mało tonera, często dochodzi do blaknięcia. W takim przypadku po prostu wymień toner, a wydruki nie powinny powodować problemu. Jeśli w drukarce nie brakuje tonera, a wydruki nadal blakną, przyczyną może być problem z rolką transferową lub lustrem laserowym, które należy wyczyścić.

Puste miejsca — Puste miejsca mogą być spowodowane wadliwym wkładem z tonerem lub innymi problemami z drukarką, np. uszkodzonym wałkiem przenoszącym. Najpierw, jeśli to możliwe, sprawdź wnętrze drukarki, aby zobaczyć, czy nie ma widocznych zanieczyszczeń. Jeśli nie, wymień wkład z tonerem i sprawdź, czy to usunie puste miejsca. Jeśli tak się nie stanie, wymień rolkę transferową i sprawdź, czy to pomoże.

Co zrobić, gdy drukarka drukuje tylko na połowie strony ?

Najpierw upewnij się, że papier jest prawidłowo wyrównany w podajniku papieru. Jeśli prowadnice papieru nie są odpowiednio ustawione, drukowanie może być poważnie zagrożone.

Wydruki półstronicowe to częsty problem związany z tonerem. Ale może to być również problem z zespołem bębna. Uruchom ponownie drukarkę i komputer, a następnie wydrukuj stronę, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Jeśli nie, powinien zostać wyświetlony komunikat o błędzie, określający, czy jest to problem z tonerem, czy zespołem bębna. Jeśli drukarka nadal drukuje półstronicowe wydruki i nie ma komunikatu o błędzie, spróbuj wymienić toner. Jeśli wymieniasz kasetę z tonerem i nie będzie poprawy, spróbuj wymienić zespół bębna.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik rozwiązywania problemów z tonerem pomoże rozwikłać typowe problemy z tonerem w Twojej drukarce!

Materiały czyszczące do drukarki laserowej

Wszystkie materiały eksploatacyjne można znaleźć w dowolnym sklepie ze sprzętem komputerowym.

1. Rękawiczki lateksowe. Rękawiczki lateksowe utrzymają Twoje ręce w czystości przez cały czas sprzątania.

2. Próżnia tonera. Odkurzacze z tonerem są specjalnie zaprojektowane do czyszczenia wkładów z tonerem i są wyposażone w filtry, które są w stanie wyłapać drobne cząsteczki tonera. Odkurzacze z tonerem wahają się od 1000 zł do 2000 zł, ale są niezbędne do prawidłowego czyszczenia wkładów z tonerem. Nigdy nie próbuj używać zwykłego odkurzacza podczas czyszczenia kaset z tonerem, ponieważ istnieje ryzyko wydmuchania tonera w powietrze.

3. Aktywowana ściereczka z tonerem. Aktywowana ściereczka z tonerem to specjalna jednorazowa ściereczka, która przyciąga i zatrzymuje cząsteczki tonera. Aktywowana ściereczka z tonerem zbiera wszystko, co pozostawia próżnia tonera. Taką ściereczkę należy użyć raz i wyrzucić.

4. Środek do kurzu z alkoholem izopropylowym. Nigdy nie używaj alkoholu do nacierania. Formuły czyszczące używane są do czyszczenia płyt CD, napędów taśmowych itp. Zawierają 99% izopropylu i są dobre w użyciu.

5. Maska. Chcesz w pełni zabezpieczyć się przed cząsteczkami tonera dostającymi się do gardła i płuc, które mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych. Nie wiadomo, czy wdychanie tonera jest przyczyną zgonów, ale po co ryzykować - zawsze noś maskę podczas czyszczenia wkładów z tonerem.

6. Pędzel. Nigdy nie używaj szczoteczki do zębów, ponieważ włosie jest za twarde i za krótkie. Potrzebujesz użyć małego pędzla, o szerokości około centymetra, z miękkim włosiem.

7. Waciki. Zwykłe waciki są w porządku.

nowosci004

Czyszczenie drukarki laserowej

1. Wyłącz drukarkę laserową na godzinę przed czyszczeniem. Drukarka musi ostygnąć, aby nie porazić Cię prądem.

2. Załóż maskę i rękawiczki oraz weź potrzebne rzeczy opisane wyżej. Czas wyczyścić drukarkę laserową i wkłady z tonerem.

3. Otwórz drukarkę laserową. Aby dowiedzieć się, jak najlepiej otworzyć drukarkę laserową, zapoznaj się z instrukcją obsługi drukarki.

4. Usuń zdejmowane elementy. Obejmuje to kasetę z tonerem, pojemnik z tonerem i bęben. Nie dotykaj powierzchni bębna i umieść go w miejscu pozbawionym światła.

5. Wytrzyj kasety z tonerem aktywowaną ściereczką. Usuń nadmiar tonera, kładąc kasetę z tonerem na drugiej aktywowanej ściereczce.

6. Umieść próżnię tonera w obudowie drukarki. Użyj odkurzacza do tonerów, aby powoli usunąć toner rozsypany z części wewnętrznej. Upewnij się, że podciśnienie tonera nie dotyka żadnych wewnętrznych powierzchni wewnątrz drukarki.

7. Wyczyść trudno dostępne miejsca za pomocą pędzla. Usuń cały toner znajdujący się w szczelinach, a następnie użyj odkurzacza do tonerów, aby usunąć pozostały kurz lub zanieczyszczenia.

8. Oczyść druty koronowe. Zanurz bawełniany wacik w alkoholu izopropylowym i delikatnie przetrzyj przewody bawełnianym wacikiem. Upewnij się, że nie pominiesz spodu przewodów i w razie potrzeby zmień bawełniany wacik. Nigdy nie naciskaj, ponieważ druty koronowe są kruche i drogie.

9. Umyj rolkę podawania papieru. Ponownie zanurz bawełniany wacik w izopropylu i przetrzyj podajnik papieru okrężnymi ruchami bawełnianym wacikiem, aby usunąć nagromadzony toner. W razie potrzeby zmień wacik.

10. Włóż ponownie wszystkie elementy i zamknij drukarkę.

11. Oczyść i zdezynfekuj obudowę drukarki laserowej. Usuń nagromadzony kurz i zanieczyszczenia za pomocą ściereczki z aktywowanym tonerem i alkoholu izopropylowego.

12. Ponownie włącz drukarkę i ciesz się z jej używania. Udało Ci się wyczyścić drukarkę laserową i wkłady z tonerem!

Jaki jest koszt jednej strony i dlaczego jest to ważne?

Ceny drukarek i wkładów mogą być mylące. Poniżej przedstawimy rzeczywiste koszty drukowania. Dość często tańszy sprzęt może kosztować Cię więcej niż drogi, poprzez drogie wkłady do niego. Dlatego, aby dokładnie kontrolować wydatki na drukowanie, najważniejszą rzeczą, na której należy się skoncentrować, jest koszt drukowania na stronę.

Budżety drukowania mają tendencję do powiększania się i stają się niemożliwe do zarządzania, jeśli nie są ściśle monitorowane. Koszt drukowania na stronę jest bardzo pomocny w kontrolowaniu kosztów drukowania.

Określenie średniego kosztu wydrukowania strony jest dość proste. Oto formuła, która pomoże to policzyć:

nowosci005

Cena wkładu

Nie ma znaczenia, czy używasz tuszu, czy tonera — wymiana wkładów w drukarce jest najdroższą częścią posiadania drukarki.

Ceny wkładów różnią się znacznie w zależności od marki i modelu drukarki.

Wydajność strony

Mówiąc najprościej, wydajność to liczba stron, które drukarka może wydrukować, zanim będzie potrzebna kolejna wymiana wkładu.

Każdy wkład wymienny — zarówno z atramentem, jak i tonerem — jest dostarczany z przewidywaną wydajnością stron.

Przewidywaną wydajność stron można zwykle znaleźć z tyłu lub z boku opakowania, w którym dostarczono atrament lub toner.

Zwykle można również sprawdzić instrukcję obsługi drukarki (lub wkładu), aby uzyskać więcej informacji na temat wydajności stron.

Należy jednak pamiętać, że te oceny wydajności stron są oparte na wydrukach o pokryciu zaledwie 5% strony. To około jednej trzeciej strony tekstu z podwójnym odstępem. Jeśli drukujesz strony z dużą ilością tekstu lub obrazów, spodziewaj się, że rzeczywiste ceny drukowania za stronę będą znacznie wyższe, a podana wydajność stron niższa.

Koszt papieru

Standardowy koszt papieru do drukowania wynosi od 15 zł do 30 zł za ryzę, w zależności od gramatury i jakości papieru.

Kochamy Matkę Ziemię, ale niektóre papiery z recyklingu to śmieci. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz drukarki atramentowej. Papier przeznaczony do drukarek atramentowych jest przeznaczony do wychwytywania i utrzymywania kropelek atramentu, dopóki nie wyschną. Tani papier pozwala na spływanie atramentu, a kolory przenikają się nawzajem. Jasne, zaoszczędziłeś kilka złoty, ale twoje wydruki wyglądają tak, jakby wpadły do ​​kałuży i zostały przejechane przez dużą ciężarówkę!

Oto wzór określający koszt papieru na arkusz:

nowosci006

Możesz obniżyć koszty, kupując hurtowo, ale nie próbuj oszczędzać, kupując papier niższej klasy. Papier o niskiej cenie papieru drukarskiego może przynieść tanie rezultaty. Pamiętaj o metaforze z kałużą i ciężarówką!

Aby dokładnie obliczyć koszty druku, należy uwzględnić koszt papieru do drukowania, a także koszt tonerów lub tuszów.

Tak więc wiemy już, jakie dokładnie są trzy główne składniki obliczania kosztów drukowania. Zobaczmy teraz, jak w praktyce wykorzystać te składniki i obliczyć koszt drukarki w przeliczeniu na stronę.

Załóżmy, że kupiłeś oryginalny czarny toner HP 12A za 239,99 zł i osiąga ona przewidywaną wydajność 2000 stron, średni koszt drukowania na stronę wynosi około 16 groszy.

nowosci007

Jeśli byłeś naprawdę sprytny i kupiłeś zamiennik wkładu SmartPrint za jedyne 19,99 zł, obniżyłeś koszt drukowania na stronę do 5 groszy.

nowosci008

Liczy się każdy grosz, szacuj koszt wydruku jednej strony!

Obliczanie kosztów druku w kolorze

Oto formuła kosztu koloru na stronę:

nowosci009

Najpierw określ koszt wkładu czarnego w przeliczeniu na stronę, dzieląc cenę wkładu przez wydajność w stronach.

Następnie określ koszt druku w kolorze na stronę, dzieląc koszt ceny wkładu kolorowego przez jego wydajność w stronach. Teraz weź tę liczbę i pomnóż przez trzy, ponieważ w swojej drukarce masz trzy kolorowe wkłady.

Na koniec dodaj koszt czarnego wkładu do kosztu wkładu kolorowego w przeliczeniu na stronę i do wyniku dodaj koszt papieru za stronę, aby określić całkowity koszt druku w kolorze na stronę.

Koszty druku kolorowego a koszty druku czarno-białego

Ogólnie rzecz biorąc, koszty druku kolorowego są wyższe niż koszty druku czarno-białego.

Co więcej, tańsze drukarki generalnie mają wyższy koszt wydruku.

Na przykład drukarka za 500 zł może mieć średni koszt druku czarno-białego za stronę 10 groszy, a średni koszt drukowania w kolorze za stronę 60 groszy.

Natomiast drukarka o wartości 2000 zł może wydrukować te same strony za około 5 groszy za czarno-biały i 30 groszy za kolor. Dzieje się tak, ponieważ drukarki z wyższej półki są bardziej wydajne i zużywają mniej atramentu i tonera.

Czy taniej jest drukować w domu czy w punkcie druku?

Potrzebujesz wydrukować 1000 kolorowych kopii?

W przypadku druku o takim rozmiarze stron otrzymasz najlepszą cenę wydruku w kolorze w drukarni. Mają wysokowydajne drukarki komercyjne, które powinny być w stanie wykonać Twoją pracę w ciągu kilku minut. Druki poniżej kilkuset stron, Twoja domowa drukarka powinna być w stanie obsłużyć.

W przypadku małych prac taniej jest drukować w domu. Dużo stron do drukowania będzie wymagało co najmniej drukarki biurowej. Jeśli dużo drukowania stanie się normą, warto zainwestować kilka tysięcy złotych w wysokiej klasy drukarkę, aby zrównoważyć koszty drukowania w kolorze.

Drukarka laserowa a koszt atramentu w przeliczeniu na stronę

To jedno z najważniejszych pytań, jeśli chodzi o koszty drukowania: co jest bardziej opłacalne drukarki laserowe i tonery czy drukarki atramentowe i tusze? Zobaczmy, co mówią liczby.

Koszt na stronę drukarki atramentowej

Koszt druku na stronę drukarek atramentowych jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku drukarek laserowych. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku wkładów atramentowych wydajność stron jest znacznie niższa.

Koszt wydruku różni się w zależności od marki i modelu drukarki. Ogólnie rzecz biorąc, drukarki atramentowe mają wyższy średni koszt za stronę, wynoszący około 80 groszy za wydruk kolorowy i 30 groszy za wydruk czarno-biały.

Jeśli kupujesz nową drukarkę atramentową, trzymaj się takiej, która używa oddzielnych wkładów atramentowych dla każdego koloru. Pozwoli to zaoszczędzić na całkowitych kosztach.

Jednocześnie drukarki atramentowe z pojemnymi zbiornikami z atramentem mogą również pomóc obniżyć koszty atramentu w przeliczeniu na stronę.

Ile stron można wydrukować przy użyciu jednego wkładu atramentowego?

Standardowy wkład atramentowy pozwala wydrukować średnio 220 stron (przy 11 ml atramentu). Wkład o dużej pojemności drukuje średnio 350 stron (zbiornik mieści 16 ml atramentu).

Załóżmy, że kupiłeś oryginalny czarny wkład atramentowy HP 94 za 220 zł. HP 94 ma wydajność 480 stron, generując koszt wydruku około 45 groszy.

nowosci010

Trójkolorowy wkład atramentowy HP 95 ma wydajność 330 stron i kosztuje 219,99 zł. To powoduje, że koszt za stronę wynosi około 70 groszy za stronę.

nowosci011

Zaoszczędź ponad 20 groszy na każdej wydrukowanej stronie, kupując tusze SmartPrint.

Wszyscy szukają najtańszej drukarki w przeliczeniu na stronę. Czynniki różnią się znacznie, ale wielu użytkowników drukarek atramentowych chwali drukarkę HP OfficeJet 8720 All-in-One, która zapewnia czarno-białe wydruki za około 10 groszy za stronę, a kolorowe za około 40 groszy za sztukę.

Mamy świetną ofertę na zestaw wkładów atramentowych HP 952xl o wysokiej wydajności!

Inne drukarki o niskim koszcie na stronę to HP DeskJet 2135 All-in-One i Canon PIXMA MX922:

Koszt na stronę drukarki laserowej

Koszt tonera na stronę jest zwykle niższy niż koszt drukarki atramentowej na stronę. Średni koszt wydrukowania strony na drukarce laserowej wynosi od 5 do 15 groszy za czarno-białe i od 20 do 30 groszy za kolorowe wydruki laserowe. Jednak koszt druku w kolorze może wzrosnąć nawet o 90 groszy za stronę w przypadku zdjęć i ciężkiej grafiki.

Jaka jest średnia liczba stron, jaką można wydrukować wkład z tonerem?

Wydajność wkładów z tonerem w stronach waha się od 1000 do 5000 stron w przypadku wkładów standardowych, a w przypadku wkładów o dużej pojemności  od 10 000 do 12 000 stron Sprawdź na boku pudełka z wkładami – tam powinna być podana wydajność strony.

Należy jednak pamiętać, że wydajność strony jest oparta tylko na 5% pokryciu strony. To jest około jedna trzecia strony tekstu z podwójnym odstępem. Jeśli drukujesz strony lub grafikę z dużą ilością tekstu, spodziewaj się, że rzeczywista wydajność strony będzie wynosić około jednej czwartej mniej. Wkład o wydajności 4000 stron w rzeczywistych warunkach może wyczerpać się po mniej niż 1000 stronach.

Toner, a atrament do drukarki

 To walka, która trwa od wieków… tusz kontra toner! Kto wyjdzie zwycięsko z tej wojny?

Toner i atrament są jak benzyna i olej napędowy. Oba są rodzajami paliwa, ale są używane w różnych silnikach.

Wkłady z tonerem i wkłady atramentowe są używane do drukowania tekstu i obrazów, ale są przeznaczone do różnych typów maszyn.

Poniższa tabela pomaga to rozbić:

Kaseta z tonerem Pojemnik z tuszem
Stosowany w drukarkach laserowych Stosowany w drukarkach atramentowych
Zawiera drobny proszek Zawiera płynny atrament
Wyższa wydajność stron Niższa wydajność stron
Nie wysycha ani nie zatyka Może wysychać i zatykać się
Długi, nieograniczony okres trwałości Krótki, ograniczony okres trwałości
Niski koszt w przeliczeniu na stronę Wyższy koszt w przeliczeniu na stronę
Wyższy koszt początkowy Niższy koszt początkowy

Bez zbytniego komplikowania drukarki laserowe wykorzystują inny proces drukowania niż drukarki atramentowe.

Drukarki atramentowe, jak sama nazwa wskazuje, rozpylają krople płynnego atramentu na papier, tworząc obraz. Drukarki laserowe wytrawiają obraz na obracającym się bębnie, który przyciąga naładowane cząsteczki suchego tonera. Bęben nawijający przenosi obraz na papier, a toner jest utrwalany na papierze za pomocą rolek grzewczych i dociskowych. Dlatego wydruki wychodzące z drukarek laserowych są ciepłe.

Rozłóżmy to w ten sposób:

 • Drukarki laserowe używają kaset z tonerem
 • Drukarki atramentowe używają wkładów atramentowych
 • Kasety z tonerem zawierają suchy proszek
 • Wkłady atramentowe zawierają płynny atrament
 • Wkłady z tonerem są większe niż wkłady atramentowe
 • Wkłady z tonerem zwykle mają wydajność w zakresie od 2000 do 20 000 stron
 • Wkłady atramentowe zwykle mają wydajność około 500 stron
 • Pojemniki z tonerem nie tracą ważności
 • Wkłady atramentowe wygasają
 • Toner nie wysycha z powodu rzadkiego używania
 • Atrament może wyschnąć i zatkać się z powodu rzadkiego używania

Co jest lepsze? Toner czy atrament?

To dobre pytanie! Porównajmy szybko atrament i toner w oparciu o dwa (prawdopodobnie najważniejsze ogólnie) czynniki poniżej:

 • Trwałość

Wierzymy, że trwałość tonera i niższe ogólne koszty druku sprawiają, że drukarki laserowe są najlepszym wyborem.

Wkłady atramentowe niosą ze sobą ryzyko nieprawidłowego działania w przypadku wyschnięcia lub zatkania głowic. Ryzyko to wzrasta, im dłużej drukarki atramentowe nie są używane, dlatego ważne jest, aby używać drukarek atramentowych co tydzień.

W przeciwieństwie do tego, wkłady z tonerem nie tracą ważności i nie zapychają się, jeśli nie są używane.

 • Koszt

Wkłady z tonerem mają wyższy koszt początkowy niż wkłady atramentowe.

Wkłady z tonerem są fizycznie większe, co oznacza, że ​​mieszczą więcej materiałów eksploatacyjnych i drukują więcej stron. Jeśli drukujesz dużo, wkłady z tonerem są bardziej opłacalne.

Jeśli jednak nie drukujesz zbyt często, tanie wkłady atramentowe mogą okazać się bardziej opłacalne.

A więc atrament czy toner? Co jest lepsze dla Ciebie?

Wysokiej klasy komercyjne drukarki atramentowe są wykorzystywane do plakatów, materiałów marketingowych, reklam i nie tylko.

Drukarki laserowe i kolorowe kopiarki były kiedyś zbyt duże i drogie do użytku domowego i małej firmy, ale to wszystko zmieniło się dzięki kompaktowym projektom drukarek i tańszej technologii laserowej.

Ceny drukarek laserowych i atramentowych są teraz prawie takie same. Nowe wkłady z tonerem będą kosztować więcej niż nowe wkłady atramentowe, ale dla porównania uzyskasz znacznie wyższą liczbę stron.

FAQ

Skąd mam wiedzieć, czy moja drukarka potrzebuje tonera czy atramentu?

Możesz sprawdzić instrukcję obsługi drukarki, ale z reguły potrzebujesz tonera do drukarek laserowych i wkładów atramentowych do drukarek atramentowych.

Jak często trzeba wymieniać tusz na toner?

Toner zwykle ma wyższą wydajność strony, co oznacza, że ​​trzeba go wymieniać rzadziej w porównaniu z atramentem. Ponadto, jak już wspomniano powyżej, wkłady atramentowe mogą stracić ważność, wyschnąć i zatkać się, jeśli nie zostaną wystarczająco zużyte lub na czas. Oznacza to, że czasami będziesz musiał wymienić wkłady atramentowe, nawet jeśli nie były używane w 100%.

Jednocześnie wkłady z tonerem nie wysychają ani nie tracą ważności.

KONTAKT

Imagine s.c. Dominika Pamuła, Krzysztof Pamuła
Cholerzyn 501,
32-060 Liszki
NIP: 6772374005

REGON: 122797521

Tworzenie stron internetowych : www.intermikro.com